Warning: include(/home/drahmadp/public_html/wp-content/themes/rttheme18-1.8/rt-framework/functions/rt_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/drahmadp/public_html/wp-content/themes/rttheme18-1.8/rt-framework/classes/loading.php on line 690

Warning: include(): Failed opening '/home/drahmadp/public_html/wp-content/themes/rttheme18-1.8/rt-framework/functions/rt_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/drahmadp/public_html/wp-content/themes/rttheme18-1.8/rt-framework/classes/loading.php on line 690
مراقبت های بعد از جراحی بینی – دکتر احمد پور متخصص جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی به عنوان یکی از جراحی های زیبایی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و افراد زیادی بخصوص خانم ها این جراحی زیبایی را انجام می دهند.

جراح بینی با بکار گرفتن تکنیک های جراحی می تواند به راحتی ایرادات بینی شما را برطرف سازد و تناسب چهره تان را برقرار کند. بعد از جراحی بینی با برقراری تناسب چهره ی فرد زیبایی و جذابیت وی افزایش می یابد.

قبل از انجام جراحی بینی باید در انتخاب جراح بینی تان دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید به راحتی به نتیجه ی مطلوب برسید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی نقش موثری در نتیجه ی جراحی بینی خواهد داشت. باید اقدامات لازم را انجام دهید تا به زودی دوره نقاهت به پایان برسد.

در این مقاله برخی از اقدامات مهم بعد از جراحی بینی را برای شما آورده ایم.

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کنید وارد نشدن ضربه به بینی است. باید به خوبی مراقبت باشید که ضربه ای به بینی تان وارد نشود. زیرا ضربه مخصوصا در هفته های اول در فرم بینی تاثیر خواهد داشت.

استفاده از کمپرس یخ

بلافاصله بعد از اینکه به هوش آمدید باید از کمپرس یخ برای رفع کبودی و ورم بینی استفاده کنید. کمپرس یخ تاثیر زیادی در کاهش ورم و کبودی بینی شما دارد. البته استفاده از کمپرس یخ دو الی سه روز پیشنهاد می شود. برای استفاده از کمپرس یخ باید کمپرس را بر روی صورتتان بگذارید، اگر احساس سر درد داشتید یا صورتتان یخ کرد کمپرس را کنار بگذارید. کمپرس یخ را هر یک ربع یکبار بر روی صورتتان قرار دهید.

رژیم غذایی

بعد از جراحی بینی باید رژیم غذایی تان را شروع کنید. بهتر است که از غذاهای نرم استفاده کنید. غذاهای سفت و جویدنی باعث می شود که بینی شما اذیت شود و دچار درد شوید. بهتر است که در روزهای اول بعد از جراحی بینی زیاد فک تان را جا به جا نکنید.

دو الی سه هفته باید استراحت کنید تا به راحتی به بهبودی دست یابید. سعی کنید بیشتر دراز بکشید و از دو بالشت برای استراحت استفاده کنید که سرتان کمی بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

داروهای تجویز شده

بعد از شروع رژیم غذایی و شش ساعت بعد از جراحی باید مصرف داروهای تجویز شده را شروع کنید. داروها شامل قرص های سرماخوردگی و آبریزش بینی جهت جلوگیری از عطسه و آبریزش بینی و قرص های مسکن برای کاهش درد و همچنین پماد ها و کرم های ترمیمی و سرم شستشو هستند.

باید قرص های را سر وقت مصرف کنید و از پماد ها و کرم ها جهت ترمیم جای بخیه ها استفاده کنید. از سرم شستشو نیز جهت شستشوی داخل بینی استفاده کنید.

سه روز بعد از عمل برای برداشتن تامپون داخل بینی به پزشک مراجعه می کنید. برخی از افراد در این باره نیز نگرانی خاص خود را دارند. بهتر است بدانید که برداشتن تامپون از داخل بینی هیچ دردی نخواهد داشت و اینکار توسط پزشک به راحتی انجام می شود.

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از نگرانی های بیماران بعد از جراحی بینی، استحمام بعد از عمل است. بهتر است که در هفته ی اول قبل از برداشتن گچ بینی استحمام نکنید. زیرا خیس شدن گچ بینی باعث شل شدن آن و تغییر در فرم بینی می شود. اگر می خواهید استحمام کنید بهتر است که ابتدا بدنتان را بشویید و سپس بر روی صندلی بنشینید و از پشت یک نفر موهای شما را بشوید که صورتتان و گچ بینی شما خیس نشود.

بعد از گذشت یک هفته باید به مطب جراح بینی رفته و جهت برداشتن گچ بینی اقدام کنید. بهتر است که در روز هفتم قبل از رفتن به مطب به حمام بروید و اجازه دهید گچ بینی شما به خوبی خیس شود. خیس شدن گچ بینی باعث می شود که به راحتی برداشته شود.

چسب زدن بینی

بعد از اینکه گچ بینی توسط پزشک برداشته شد و بخیه های بینی کشیده شد، پزشک بر روی بینی شما چسب بینی می زند. چسب بینی در دو هفته ی اول نقش موثری در فرم دهی بینی شما خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که در دو هفته ی اول برای تعویض چسب به پزشک مراجعه کنید و چسب زدن بینی را به وی بسپارید.

بعد از آن باید پزشک به شما نحوه ی صحیح چسب زدن را آموزش دهد و خودتان چسب بینی تان را بزنید. مدت زمان چسب زدن بینی حدود دو ماه تا شش ماه است. این مدت زمان به بینی شما بستگی دارد. معمولا بینی های گوشتی باید مدت بیشتری چسب زده شوند. اما بینی های استخوانی مدت زمان کمتری به چسب بینی نیاز دارند و تورم آنها زودتر رفع خواهد شد.

ورزش بعد از جراحی بینی

یک هفته بعد از عمل می توانید پیاده روی آرام را انجام دهید.

دو هفته بعد از جراحی بینی می توانید پیاده روی سریع را شروع کنید و فعالیت های روزمره را آغاز کنید. اما حواستان باشد باید به مدت یک ماه از فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

بعد از یک ماه می توانید ورزش های کمی سنگین را انجام دهید. همچنین می توانید آهسته بدوید. شنا کردن نیز امکان پذیر است اما نباید شیرجه بزنید.

بعد از 45 روز می توانید ورزشهای سنگین مثل دویدن سریع و برداشتن وزنه های سنگین را انجام دهید.

بعد از گذشت سه ماه می توانید ورزشهایی مانند والیبال، بسکتبال و فوتبال را انجام دهید.

باید تا شش ماه از کشتی گرفتن و گلاویز شدن بپرهیزید.

تا یکسال نباید ورزشهایی مانند بوکس را انجام دهید. زیرا این ورزشها ممکن است باعث ورود ضربه به  بینی تان شود.

یادتان باشد که قبل از هر کاری با پزشک خود جلسه ی مشاوره داشته باشید و با وی در این باره صحبت نمایید و اطلاعات لازم را در ارتباط با مراقبت های بعد از جراحی بینی بدست آورید تا با آگاهی کامل بتوانید روند بهبودی خود را به سرعت پیش ببرید و شاهد نتایج مطلوبی باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت  دکتر احمد پور

 

درباره drahmadpoor

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *